Samsung UA98DU9000KXXS 98" Crystal UHD DU9000 4K Tizen OS Smart TV
Samsung
SKU:
UA98DU9000KXXS
Pricing available upon request
Current Stock:
Supersize Picture Enhancer, AI-powered image enhancements tailored to a super large screen
Motion Xcelerator 120Hz, Get the motion clarity for the game content you love up to 4K 120Hz
With exceptional motion enhancements, Motion Xcelerator 120Hz provides differentiated motion performance to support VRR games up to 120 Hz, so you can conquer every enemy - even at soaring speeds.
Samsung Tizen OS, Upscale your entertainment with Samsung Tizen OS
A wall-mounted TV shows popular apps and curated content on the home menu. "Samsung Tizen OS"
Q-Symphony, TV and soundbar orchestrated in perfect harmony
Crystal Processor 4K, Feel every colour as it was intended in powerful 4K
4K Upscaling, Watch your favorite content in 4K
Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution for the content you love.
PurColour, Fine-tuned colours for a vibrant, lifelike picture
Contrast Enhancer, Enhanced sense of depth and colour
HDR (High Dynamic Range), Better contrast with rich darks and bright lights
Game Bar, Optimise your gaming experience
Auto Low Latency Mode (ALLM), Faster, smoother, low input lag gameplay
OTS Lite, Immersive virtual sound that tracks the action
Adaptive Sound, Enjoy sound optimised to your content
3D Map View, Your TV as the control center of your home and IoT devices
Multi View, See it all on one screen
Key Features
  • Supersize Picture Enhancer - AI-powered enhancements for super large screen
  • Motion Xcelerator 120Hz - Get motion clarity for games up to 4K 120H
Technical Specifications
  • Overview
    • Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
    • HDMI: 3
    • USB: 2 x USB-A
  • Product Type: LED
  • Display
    • Screen Size: 98"
    • Refresh Rate: 100Hz
  • Video
    • Picture Engine: Crystal Processor 4K
    • HDR (High Dynamic Range): HDR
    • HDR 10+: Support
    • Contrast: Mega Contrast
    • Micro Dimming: UHD Dimming
    • Contrast Enhancer: Yes
    • Motion Technology: Motion Xcelerator 120Hz
    • AI Upscale: 4K Upscaling
    • Supersize Picture Enhancer: Yes
    • Filmmaker Mode (FMM): Yes
  • Audio
    • Object Tracking Sound: OTS Lite
    • Q-Symphony: Yes
    • Sound Output (RMS): 20W
    • Speaker Type: 2CH
    • Multiroom Link: No
    • Adaptive Sound
  • Smart Service (requires Samsung Account login)
    • Operating System: Tizen™ Smart TV
    • Bixby: Yes
    • Works with AI Speaker: Google Assistant (SG only)
    • Samsung TV Plus: Yes
    • Web Browser: Yes
    • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
  • Smart Feature
    • Multi Device Experience: Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
    • Multi-View: upto 2 videos
    • NFT: Nifty Gateway
    • Apple AirPlay: Yes
    • Daily+: Yes
  • Game Feature
    • Auto Game Mode (ALLM): Yes
    • Game Motion Plus: Yes
    • Dynamic Black EQ: Yes
    • VRR: Yes
    • Super Ultra Wide Game View: Yes
    • Mini Map Zoom: Yes
    • FreeSync: FreeSync Premium
    • HGiG: Yes
  • Tuner/Broadcasting
    • Digital Broadcasting: DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
    • Analog Tuner: Yes
    • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.3 (SG)
    • TV Key Support: Yes
  • Connectivity
    • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
    • Bluetooth: Yes (BT5.2)
    • HDMI: 3
    • HDMI (High Frame Rate): 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3)
    • HDMI Audio Return Channel: eARC
    • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
    • USB: 2 x USB-A
    • Ethernet (LAN): 1
    • Digital Audio Out (Optical): 1
    • RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
  • Design
    • Design: Slim Look
    • Bezel Type: 3 Bezel-less
    • Slim Type: Slim look
    • Front Colour: GRAPHITE BLACK
    • Stand Type: FLAT FEET
    • Stand Colour: BLACK
  • Additional Feature
    • Embeded POP: Yes
    • EPG: Yes
    • IP Control: Yes
    • OSD Language: Local Languages
  • Accessibility
    • Accessibility - Voice Guide: UK English, China Chinese, Korean, Indonesia, Vietnamese
    • Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
    • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
  • Power & Eco Solution
    • Power Supply: AC100-240V~ 50/60Hz
    • Eco Sensor: Yes
    • Energy Efficiency Class: 4
    • Auto Power Off: Yes
    • Auto Power Saving: Yes
  • Dimension
    • Package Size (WxHxD): 2369 x 1404 x 275 mm
    • Set Size with Stand (WxHxD): 2181.1 x 1298.2 x 402.3 mm
    • Set Size without Stand (WxHxD): 2181.1 x 1244.1 x 63.5 mm
    • Stand (Basic) (WxD): 1505.6 x 402.3 mm
    • Stand (Minimum) (WxD): 455.6 x 402.3 mm
    • VESA Spec: 600 x 400 mm
What's Included
  • Remote Controller Model
  • User Manual
  • Webcam Support
  • Power Cable
Resolution:
Ultra HD - 4K
Screen Size:
98"