Samsung QA83S90DAEXXS 83" OLED S90D 4K Smart AI TV
Samsung
SKU:
QA83S90DAEXXS
Pricing available upon request
Current Stock:
Experience the difference of Samsung OLED
S90D with a vivid and detailed green design displayed.
NQ4 AI Gen2 Processor, Feel the full power of AI in 4K
OLED, Deep blacks, clean whites and lively colours
OLED HDR+, Powerful brightness and deeper contrast fully enabled in every pixel
Samsung Tizen OS, Elevate your home with your TV as the centerpiece
A wall-mounted TV shows popular apps and curated content on the home menu. "Samsung Tizen OS"
4K AI Upscaling, Upscale content into a 4K experience
PANTONE Validated, Enjoy authentic color validated by PANTONE
Real Depth Enhancer, Depth perceived just as a person’s eyes would
EyeComfort Mode, An intelligent picture optimised for your eyes
Motion Xcelerator 144Hz, Get the motion clarity for the game content you love up to 4K - 144Hz
Motion Xcelerator 144Hz delivers ultra-smooth action without lag and motion blur. You can enjoy crisp visuals and blazing-fast speeds for VRR games up to 4K - 144Hz.
Game Bar, Optimise your gaming experience
AI Auto Game Mode, Experience seamless gaming with AI-driven automatic setting optimisation
Hue Sync, Enjoy immersive lighting that syncs with your viewing and gaming experiences
Built-in SmartThings Hub, Connect your smart devices with your TV
360 Audio Mode, Spatial 3D sound with Galaxy Buds
3D Map View, Your TV as the control center of your home and IoT devices
Multi View, See it all on one screen
Dolby Atmos®, A next level Dolby Atmos experience
Q-Symphony, TV and soundbar orchestrated in perfect harmony
OTS Lite, Immersive virtual sound that tracks the action
Adaptive Sound Pro, Authentic sound as the artist intended, remastered with AI audio processing
LaserSlim Design, Sleek and thin, resembling a laser beam
AI Energy Mode, Saves energy with intelligent analysis
Samsung Knox Security, Your privacy. Secured.
Key Features
  • NQ4 AI Gen2 Processor 4K
  • Anti Reflection Display
  • OLED HDR+
  • Samsung Tizen OS
Technical Specifications
  • Overview
    • Display: 83"
    • Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
    • Refresh Rate: 100Hz (Up to 144Hz)
    • Video: NQ4 AI Gen2 Processor
  • Product Type: OLED
  • Display
    • Screen Size: 83"
    • Anti Reflection: Yes
  • Video
    • Picture Engine: NQ4 AI Gen2 Processor
    • HDR (High Dynamic Range): OLED HDR+
    • HDR 10+: Yes (ADAPTIVE/ GAMING)
    • Contrast: Self-illuminating pixels
    • Viewing Angle: Ultra Viewing Angle
    • Contrast Enhancer: Real Depth Enhancer
    • Motion Technology: Motion Xcelerator 144Hz
    • Smart Calibration: Basic
    • AI Upscale: 4K AI Upscaling
    • HDR Brightness Optimiser: Yes
    • Filmmaker Mode (FMM): Yes
  • Audio
    • Dolby Atmos: Yes
    • Object Tracking Sound: OTS Lite
    • Q-Symphony: Yes
    • Sound Output (RMS): 40W
    • Speaker Type: 2.1CH
    • Multiroom Link: No
    • Active Voice Amplifier Pro: Yes
    • Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
    • 360 Audio: Yes
  • Smart Service (requires Samsung Account login)
    • Operating System: Tizen™ Smart TV
    • Bixby: Yes
    • Far-Field Voice Interaction: Yes
    • Works with AI Speaker: Google Assistant (SG only)
    • Web Browser: Yes
    • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
  • Smart Feature
    • Multi-View: upto 2 videos
    • Ambient Mode: Ambient Mode+
    • Apple AirPlay: Yes
    • ScreenVitals: Yes (Vietnam only)
    • Daily+: Yes
  • Game Feature
    • Auto Game Mode (ALLM): Yes
    • Game Motion Plus: Yes
    • Dynamic Black EQ: Yes
    • VRR: Yes
    • Surround Sound: Yes
    • Super Ultra Wide Game View: Yes
    • Mini Map Zoom: Yes
    • Light-sync: Yes (SG only)
    • FreeSync: FreeSync Premium
    • HGiG: Yes
  • Tuner/Broadcasting
    • Digital Broadcasting: DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
    • Analog Tuner: Yes
    • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.3 (SG)
    • TV Key Support: Yes
  • Connectivity
    • HDMI: 4
    • HDMI (High Frame Rate): 4K 144Hz (for HDMI 1/2/3/4)
    • USB: 2 x USB-A
    • Ethernet (LAN): 1
    • Digital Audio Out (Optical): 1
    • RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
    • HDMI Audio Return Channel: eARC
    • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
    • Bluetooth: Yes (BT5.2)
    • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • Design
    • Design: LaserSlim
    • Bezel Type: 4 Bezel-less
    • Slim Type: Top Slim
    • Front Colour: GRAPHITE BLACK
    • Stand Type: SIMPLE PLUS BLADE
    • Stand Colour: SPACE TITAN
  • Additional Feature
    • EPG: Yes
    • Extended PVR: Yes
    • IP Control: Yes
    • OSD Language: Local Languages
  • Accessibility
    • Accessibility - Voice Guide: UK English, China Chinese, Korean, Indonesia, Vietnamese
    • Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
    • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
  • Power & Eco Solution
    • Power Supply: AC100-240V~ 50/60Hz
    • Power Consumption (Max): 700 W
    • Power Consumption (Stand-by): 0.5 W
    • Power Consumption (Typical): 217.0 W
    • Yearly Power Consumption (EU standard): 396 kWh
    • Eco Sensor: Yes
    • Auto Power Saving: Yes
    • Energy Efficiency Class: 4
    • Auto Power Off: Yes
  • Dimension
    • Package Size (WxHxD): 2024 x 1234 x 189 mm
    • Set Size with Stand (WxHxD): 1851.0 x 1133.7 x 359.0 mm
    • Set Size without Stand (WxHxD): 1851.0 x 1062.8 x 44.9 mm
    • Stand (Basic) (WxD): 366.0 x 359.0 mm
    • VESA Spec: 400 x 300 mm
  • Weight
    • Package Weight: 52.1 kg
    • Set Weight with Stand: 39.4 kg
    • Set Weight without Stand: 37.6 kg
What's Included
  • Remote Controller Model
  • User Manual
  • Webcam Support
  • Power Cable
Resolution:
Ultra HD - 4K
Screen Size:
83"