Samsung QA75LS03FWKXXS 75" The Frame Pro 4K Samsung Vision AI Smart TV
Samsung
SKU:
QA75LS03FWKXXS
Pricing available upon request
Current Stock:
Your Art Gallery On TV
Reimagine your space with more freedom, Wireless One Connect
A flush fit to the wall, Slim Design / Slim Fit Wall Mount
Tailor to your space with customisable bezels, Customisable Frame
Find the right height for your space, Height Adjustable Stand
TV when it's on. Art when it's off., Art Mode with 370+ free pieces available each year
Access 370+ free artwork annually, Art Store Streams
Where your artistic journey begins, Art Home
Frame your most-loved moments, My Photo
Brightness Sensor
Motion Sensor
Mat Canvas
Elevate your TV viewing with brilliant visuals, Artful Picture Quality with Neo QLED
Enjoy what's on, not the reflections, Matte Display
Enjoy ArtfulColour validated by PANTONE, Pantone Validated - ArtfulColour
Experience 4K with richer colours and more nuanced details, Neo Quantum HDR
Experience sharp and accurate contrast, Quantum Matrix Technology Slim
Charge it with light, SolarCell Remote
Samsung Vision AI meets The Frame Pro
Our most advanced AI-powered 4K processor, NQ4 AI Gen3 Processor
Easily spot moving objects and text, AI Motion Enhancer Pro
Make your own mood-matching wallpapers with AI, Generative Wallpaper
Catch every word without distractions, Active Voice Amplifier Pro
Key Features
  • Modern Frame Design with Wireless One Connect
  • Art Mode
  • Artful Picture Quality with Neo QLED
Technical Specifications
  • Overview
    • Product Type: NeoQLED
    • Display: 75"
    • Refresh Rate: 100Hz (Up to 144Hz)
    • Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
  • Product Type: NeoQLED
  • Display
    • Screen Size: 75"
    • Anti Reflection: Matte Display
  • Video
    • Picture Engine: NQ4 AI Gen3 Processor
    • HDR (High Dynamic Range): Neo Quantum HDR
    • HDR 10+: Yes (ADAPTIVE/ GAMING)
    • AI Upscale: 4K AI Upscaling Pro
    • Contrast: Quantum Matrix Technology Slim
    • Viewing Angle: Wide Viewing Angle
    • Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
    • Contrast Enhancer: Real Depth Enhancer
    • Motion Technology: Motion Xcelerator 144Hz
    • Smart Calibration: Basic/Professional
    • Supersize Picture Enhancer: Yes
    • AI Motion Enhancer: AI Motion Enhancer Pro
    • HDR Brightness Optimiser: Yes
    • Colour Booster: Color Booster Pro
    • Filmmaker Mode (FMM): Yes
    • AI HDR Remastering: Auto HDR Remastering pro
    • EyeComfort Mode: Yes
  • Audio
    • Adaptive Sound: Yes (Adaptive Sound Pro)
    • Object Tracking Sound: OTS
    • Q-Symphony: Yes (Q-Symphony Pro)
    • Sound Output (RMS): 40W
    • Speaker Type: 2.0.2CH
    • Dolby Atmos: Yes
    • 360 Audio: Yes
  • Smart Service (requires Samsung Account login)
    • Operating System: Tizen™ Smart TV
    • Bixby: Yes
    • Far-Field Voice Interaction: Yes
    • Samsung TV Plus: Yes
    • Web Browser: Yes
    • Works with AI Speaker: Google Assistant (SG only)
    • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
  • Smart Feature
    • Multi-View: upto 2 videos
    • Ambient Mode: Yes (In Art Mode)
    • Apple AirPlay: Yes
    • Daily+: Yes
    • Storage Share: Yes
    • Generative Wallpaper: Yes
    • Karaoke Mic: Yes
  • Game Feature
    • Auto Game Mode (ALLM): Yes
    • Game Motion Plus: Yes
    • Dynamic Black EQ: Yes
    • VRR: Yes
    • Surround Sound: Yes
    • Super Ultra Wide Game View: Yes
    • Mini Map Zoom: Yes
    • FreeSync: FreeSync Premium Pro
    • HGiG: Yes
    • Light-sync: Yes (SG only)
    • AI Auto Game Mode: Yes
  • Tuner/Broadcasting
    • Digital Broadcasting: DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
    • Analog Tuner: Yes
    • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.4 (SG)
  • Connectivity
    • HDMI: 5
    • USB: 2 x USB-A, 1 x USB-C
    • HDMI (High Frame Rate): 4K 144Hz (for HDMI 1/2/3/4/5)
    • Ethernet (LAN): 1
    • Digital Audio Out (Optical): 1
    • RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
    • Ex-Link ( RS-232C ): 1
    • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
    • Bluetooth: Yes(5.3)
    • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
    • HDMI Audio Return Channel: eARC
    • One Connect Box: Wireless One Connect (Y25 4K)
  • Design
    • Design: Frame Design
    • Bezel Type: VNB
    • Front Colour: BLACK
    • Stand Type: ROUND FEET
    • Stand Colour: BLACK
  • Additional Feature
    • Décor Mode: Yes
    • Art Store: Yes
    • Motion Detection (Frame): Yes
    • Embeded POP: Yes
    • EPG: Yes
    • Extended PVR: Yes
    • IP Control: Yes
    • OSD Language: Local Languages
  • Accessibility
    • Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
    • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
  • Power & Eco Solution
    • Eco Sensor: Yes
    • Power Supply: AC100-240V~ 50/60Hz
    • Power Consumption (Max): 250 W
    • Energy Efficiency Class: 4
    • Power Consumption (Stand-by): 0.5 W
    • Power Consumption (Typical): 189 W
    • Yearly Power Consumption (EU standard): 345 kWh
    • Auto Power Off: Yes
    • Auto Power Saving: Yes
  • Dimension
    • Package Size (WxHxD): 1834 x 1082 x 171 mm
    • Set Size with Stand (WxHxD): 1685.3 x 995.3 x 319.8 mm
    • Set Size without Stand (WxHxD): 1685.3 x 965.4 x 26.9 mm
    • Stand (Basic) (WxD): 1244.2 x 319.8 mm
    • Stand (Minimum) (WxD): 340.2 x 319.8 mm
    • VESA Spec: 400 x 400 mm
  • Weight
    • Package Weight: 40.5 kg
    • Set Weight with Stand: 30.9 kg
    • Set Weight without Stand: 30.7 kg
What's Included
  • Remote Control
  • Slim Fit Wall Mount (Y22) Support
  • User Manual
  • Webcam Support
  • Power Cable
Resolution:
Ultra HD - 4K
Screen Size:
65"