Samsung UA65U8000FKXXS 65" U8000F UHD 4K Smart TV
Samsung
SKU:
UA65U8000FKXXS
Pricing available upon request
Current Stock:
The Best-in-class, crystal clear choice
Feel every shade of colour as intended in powerful 4K, Crystal Processor 4K
Feel the reality of the world on screen, 4K Resolution
Enjoy better contrast with rich darks and bright whites, HDR
Watch your favourite content in 4K
Our powerful 4K upscaling technology ensures you get up to 4K resolution for the content you love.
Fine-tuned colours for a vibrant, lifelike picture
See images come to life with greater depth
An elegant metal design that upgrades your space, MetalStream Design
Personalise your screen experience, One UI Tizen
Your privacy. Secured. Samsung Knox Security
Improved picture clarity with smooth motion, Motion Xcelerator
Connect and manage your smart home devices, from your TV, SmartThings
Key Features
* Crystal Processor 4K
* MetalStream Design
* Endless Free Content
* Samsung Knox Security
Technical Specifications
* Display* Screen Size: 65"
* Refresh Rate: 50Hz
* Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
* Video* Picture Engine: Crystal Processor 4K
* HDR (High Dynamic Range)" HDR
* HDR 10+: Support
* Contrast: Mega Contrast
* Micro Dimming: UHD Dimming
* Contrast Enhancer: Yes
* Motion Technology: Motion Xcelerator
* AI Upscale: 4K Upscaling
* Color Booster: Yes
* Filmmaker Mode (FMM): Yes
* Audio* Object Tracking Sound: OTS Lite
* Q-Symphony: Yes
* Sound Output (RMS): 20W
* Speaker Type: 2CH
* Adaptive Sound: Yes
* Smart Service (requires Samsung Account login)* Operating System: Tizen™ Smart TV
* Bixby: Yes (Voice Ready)
* Works with AI Speaker: Google Assistant (SG only)
* Samsung TV Plus: Yes (SG Only)
* Web Browser: Yes
* SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
* Smart Feature* Multi Device Experience: Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
* Apple AirPlay: Yes
* Daily+: Yes
* Storage Share: Yes
* Game Feature* Auto Game Mode (ALLM): Yes
* VRR: Yes
* Tuner/Broadcaster* Digital Broadcasting: DVB-T2 (*VN: DVB-T2C)
* Analog Tuner: Yes
* Data Broadcasting: HbbTV 2.0.4 (SG)
* TV Key Support: Yes
* Connectivity* Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
* Bluetooth: Yes(5.3)
* HDMI: 3
* HDMI (High Frame Rate): 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
* HDMI Audio Return Channel: eARC/ARC
* Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
* USB: 1 x USB-A
* Ethernet (LAN): 1
* RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input): 1/1(Common Use for Terrestrial)/0
* Design* Design: Metal Stream
* Bezel Type: 3 Bezel-less
* Front Colour: BLACK
* Stand Type: BASIC FEET
* Stand Colour: BLACK
* Additional Feature* Embeded POP: Yes
* EPG: Yes
* IP Control: Yes
* OSD Language: Local Languages
* Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
* Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
* Power & Eco Solution* Power Supply: AC100-240V~ 50/60Hz
* Eco Sensor: Yes
* Energy Efficiency Class: 4
* Auto Power Off: Yes
* Auto Power Saving: Yes
* Dimensions* Package Size (WxHxD): 1578 x 930 x 142 mm
* Set Size with Stand (WxHxD): 1444.1 x 882.2 x 222 mm
* Set Size without Stand (WxHxD): 1444.1 x 831.2 x 76.8 mm
* Stand (Basic) (WxD): 1004.6 x 222 mm
* VESA Spec: 200 x 200 mm
Resolution:
Ultra HD - 4K
Screen Size:
65"